Buddyjski Ośrodek Medytacyjny w Toruniu to jeden z ponad sześciuset świeckich ośrodków Diamentowej Drogi na świecie. Został założony przez Lamę Ole Nydahla i jego żonę Hannah, a znajduje się pod duchową opieką XVII Karmapy Taje Dordże – zwierzchnika szkoły Karma Kagju (jednej z czterech głównych szkół buddyzmu tybetańskiego).
Pod koniec lat 60. zeszłego wieku Ole Nydahl i jego żona Hannah, podczas podróży do Indii i Nepalu, poznali największego mistrza medytacji swoich czasów, XVI Karmapę Rangdziung Rigpe Dordże i zostali jego uczniami. Po kilku latach, na jego prośbę, zaczęli przekazywać nauki Diamentowej Drogi i zakładać ośrodki w całej Europie, obu Amerykach, Rosji, a później Australii, Nowej Zelandii, Afryce Południowej, Japonii, Hong-Kongu, Nepalu i Izraelu. Od tamtej pory założyli ponad 600 świeckich ośrodków, w tym kilkadziesiąt w Polsce.
Działalność ośrodka jest w całości finansowana ze składek członkowskich oraz darowizn przekazywanych na nasze konto lub otrzymywanych podczas wykładów, kursów i innych wydarzeń.
Ośrodek w Toruniu został założony w 1982 roku. Przez wiele lat spotykaliśmy się w prywatnych mieszkaniach. Dzięki nieskończonej inspiracji Lamy Ole Nydahla oraz pomocy naszych przyjaciół, w lutym 2021 roku kupiliśmy nieruchomość w stanie surowym zamkniętym. Na powierzchni 450 m2 powstała 88-metrowa gompa (pomieszczenie medytacyjne), dharmashop, biblioteka, oraz duża przestrzeń socjalna. Znajduje się w centrum Torunia, niecałe 2 kilometry od starówki przy ulicy Antoniego Antczaka 28c, na Jakubskim Przedmieściu.
Ośrodki Diamentowej Drogi to miejsca, w których świeccy buddyści spotykają się na wspólnych medytacjach, wykonują indywidualną praktykę oraz biorą udział w wykładach i kursach medytacyjnych. Zarówno wykłady, jak i medytacje odbywają się w ojczystych językach i w odpowiednim do naszej kultury stylu. Mogą w nich brać udział zarówno osoby początkujące, jak i bardziej doświadczone. Ośrodki współtworzą wszyscy praktykujący na zasadach wolontariatu.
Podstawą buddyjskiej praktyki są tzw. trzy filary – wiedza, medytacja i działanie. Biorąc udział w wykładach oraz czytając książki poznajemy nauki Buddy, dzięki medytacji – zawarty w nich pogląd staje się praktycznym doświadczeniem. To doświadczenie stosujemy w codziennym życiu, utrzymując najwyższy pogląd i wykorzystując każdą sytuację jako okazję do rozwoju. Więcej o buddyzmie na www.buddyzm.pl
Osoby, które chciałyby przyjść do ośrodka po raz pierwszy i uzyskać wstępne wyjaśnienia dotyczące medytacji oraz odpowiedzi na pytania na temat podstaw buddyzmu, zapraszamy dwa razy w tygodniu na tzw. Projekt Start.
Po wyjaśnieniach można wziąć udział w medytacji, która trwa około pół godziny, nie wymaga znajomości skomplikowanych tekstów ani noszenia szczególnych strojów. Praktyka jest bezpłatna i prowadzona w języku polskim. Osoby, którym termin Projektu Start nie odpowiada lub mają jakieś pytania, zapraszamy do kontaktu telefonicznego (502 323 469 - Ola). Osobom, które są po raz pierwszy, prowadzący zawsze udziela krótkiego wprowadzenia. W ośrodku można też kupić książki na temat buddyzmu.
Główną praktyką wykonywaną w naszych ośrodkach jest Medytacja XVI Karmapy, na którą zapraszamy w dniach:
Medytacja VIII Karmapy przeznaczona jest tylko dla osób, które ukończyły praktyki Nyndro i dostały pozwolenie od Lamy Ole na jej wykonywanie.
Indywidualna medytacja praktyk wstępnych Nyndro.
Najwyższa prawda
jest najwyższą radością,
jest najwyższym sposobem funkcjonowania— Lama Ole Nydahl
Buddyjski Ośrodek Medytacyjny w Toruniu
ul. Antczaka 28 c
87-100 Toruń
502 323 469 - Ola
karma.kagyu.torun@gmail.com
Buddyjski Związek Diamentowej Drogi Linii Karma
Kagyu
55 1020 1866 0000 1602 0095 6755
SWIFT/IBAN: BPKOPLPW
Dwa rodzaje tytułów przelewu:
Darowizna na cele kultu religijnego
Składka
(w przypadku opłacania składek przez członków
Związku)